A fogszabályozás típusai

  1. Rögzített készülékek
  2. Kivehető készülékek

Rögzített készülékek

A rögzített készülékeket kezelés időtartama alatt folyamatosan viselni kell. A fogak tisztántartására fokozott figyelmet kell fordítani a kezelés ideje alatt.
A rögzített fogszabályozó készülékekkel általában 100%-os eredmény érhető el.
Ma már nem csak egyféle fogszabályozó rendszer létezik. Választhatunk külső- vagy belső rögzítésű fogszabályzót, esetleg sínes, ún. láthatatlan fogszabályzót is.

Külső rögzítésű fogszabályzó

Ebben az esetben a fogszabályzó ívét a fogazat külső ívére rögzítjük. Létezik fém vagy porcelán bracket-ekre rögzített fogszabályzó. A porcelán fogszabályzó esztétikailag kevésbé feltűnő, így felnőtt korban gyakrabban használatos.

Belső rögzítésű fogszabályzó

A fogszabályzót a fogazat belső ívére rögzítjük, így láthatatlan marad a külső szemlélők számára. Drágább eljárás, mint a hagyományos külső fogszabályzó, valamint a nyelv ebben az esetben jobban ki van téve a sérülésveszélynek.

MTM® No Trace system

Kivehető készülékek

Többnyire gyermekkorban vagy egyszerűbb fogelmozításokra akár felnőttkorban is alkalmazott készülékcsalád. Elnevezésükből adódóan szájba helyezését illetve kivételét maga a páciens végzi.
Hordásuk akkor hatásos, ha az napi 12-14 órában történik. Így az éjszakai alvásidőn kívül, a nap folyamán a “csendes” tevékenységek végzése alatt is javasolt a viselésük (pl.: olvasás, számítógépezés, TV-nézés).

Lemezek

A felső illetve az alsó fogívre kapcsokkal rögzíthető készülékek különböző csavarok, rugók beépítésével. A lemezbe épített csavarok a fogak ívének tágításával különösen a váltófogazati stádiumban észlelhető fogtorlódások kezelésében lehet hatásos.

Funkciós vagy bimaxilláris készülékek

Ezek a fogszabályzó készülékek az alsó és felső fogívre együttesen fejtik ki hatásukat. Ezzel a gyermekkori állcsont növekedést befolyásolva alakítják ki a két állcsont egymáshoz viszonyított optimális helyzetét.A kétfázisú kezelés első részét képezi, mely során az állcsontok pontos beállítását követően kerül sor a fogak sorbarendezésére rögzített készülékkel. E fogszabályozó családba is több típusú készülék (pl.:aktivátorok, bionátorok stb.) tartozik

Trainerek (myofunkcionális készülékek)

Puha szilikongumiból készült, szintén mindkét fogívre ható készülék. Nagy segítséget nyújtanak a szabálytalan fogazat kialakulásáért sokszor felelős rossz szokások leküzdésében.

Retenciós készülékek

A fogaknak van egy úgynevezett visszarendeződési hajlama ( recidíva) ezért a rögzített fogszabályozó készülékek levétele után retenciós készülék hordása javasolt( lemez- vagy műanyagsín) Ezek a készülékek a fogak eredeti helyzetükbe való visszatérését gátolja meg. Fontos szerepet tölt be a fogak új helyükön való „ megszilárdulásában”, ezért a javasolt viselési időt mindenképpen tanácsos betartani.

Aligner típusú készülékek

Elsősorban felnőttkorban, esztétikai korrekcióra használt átlátszó sínrendszerek. A fent említett retenciós funkción túl minimális fogmozgatásra alkalmazzuk.

CA® Clear Aligner

További hasznos információk: